Szervi betetgségek
2007.05.03. 09:32
Szervi betegségek
Bőr és szőr A bőr jelzi legelőször, ha valami nem úgy működik, mint ahogyan kellene: a legtöbb esetben hűen tükrözi a külső, a belső és a pszichés állapotot is. Például a boldogtalanság is vezethet vakarózáshoz vagy szőrhulláshoz, ezért az ilyen problémáknál nemcsak a szervi tüneteket kell figyelembe vennünk. A szőrhullás oka nemcsak gombás fertőzés lehet, hanem előfordulhat allergiás reakció, hormonális zavar vagy éppen egyoldalú táplálkozás is.
Fül A különféle hallójárat-gyulladások a közép- és belső fülre is ráterjedhetnek, így a hallást és az egyensúlyérzéket is fenyegetik. A fül tisztítását, ha szükséges, kéthetente végezzük. A különböző fülbetegségeknél ugyanúgy viselkedik az állat: rázza a fejét, fülét erősen vakarja, vizenyős, véres, gennyes váladékozást észlelhetünk. Fájdalmat okozhat a fülbe szúródott toklász is, amelynek eltávolítását - ugyanúgy, mint a többi fülbetegség kezelését is - állatorvosra kell bízni.
Szem A macskáknak van harmadik szemhéjuk is, amely elsősorban védelmi funkciót lát el: védi a szemgolyót, és nedvesen tartja a szaruhártyát. Vannak örökletes szembetegségek is, ilyen például a sziámi cicák kancsalsága. A különböző szerzett szembetegségek - kötőhártya-gyulladás vagy valamilyen vírusbetegség - akár maradandó látáskárosodáshoz vagy vaksághoz is vezethetnek. Ezek a betegségek szakszerű orvosi ellátást igényelnek. Idősebb cicáknál ugyanúgy romolhat a kor előrehaladtával a látás, mint az embernél a szemlencse opálossá válása (szürke hályog) és a szem fényre érzékeny részének (ideghártya) sorvadása miatt. Ilyenkor hagyjuk az állatot jól megszokott környezetében, ahol megfelelően tud tájékozódni.
Száj és fogak A macska érdes nyelve fontos a szőrzet gondozása miatt, ezzel fésüli a bundáját, szedi ki a kihullott szőrszálakat. Fájdalmas szájüregbeli betegségnél jóval kevesebbet gondozza magát, és ezért a szőre is ápolatlan, borzolt lesz. A macska fogazatának hátránya, hogy elhelyezkedéséből adódóan a szilárd ételmaradék megreked a fogak között, lerakódik, így ez fogínygyulladáshoz, fogtőgyulladáshoz, ínysorvadáshoz, fogkövesedéshez, súlyosabb esetben a fog kilazulásához vezethet. A cica szájában sokféle baktérium megtalálható, ezek harapásnál gyulladást okozhatnak, amit orvossal kell kezeltetni. Tévedés azt hinni, hogy a macska a nyalásával, nyálával gyógyít. A nyalás kifejezetten hátrányos lehet műtétek után, ha a gyógyuló sebet felsérti, és a szájbeli kórokozókat a sebbe masszírozza. Természetesen egy elgennyesedett seb mielőbbi tisztulásához jótékony hatású ez a művelet.
Fog- és szájbetegségek tünetei: a macska nyála feltűnően folyik, nem eszik, a nyál vérrel keveredik, elszíneződik a szőr a pofa körül, fekély képződik a szájban, garatban, erős szájszagot érzünk (ilyenkor valami belső szerv megbetegedésére is gondolhatunk). Szállításkor vagy izgalmi állapotban, esetleg valamilyen gyógyszer beadásakor is gyakran nyálzanak a macskák. Viszont ha a cica simogatás közben nyáladzik erősebben (ami viszont víztiszta), ez csak annyit jelent, hogy jól érzi magát.
Légzőrendszer Az egészséges cica percenként 20-40 lélegzetet vesz, egyaránt folytat hasi és mellkasi légzést. Ha csak a hasa mozdul levegővételkor, akkor mellkasi betegségre (tüdő- és mellhártyagyulladásra, törött bordára) gondolhatunk. Ha viszont csak mellkasi légzés van, akkor hashártya-, rekeszizom- vagy májgyulladást tételezhetünk fel.
A légzőszervi betegségek hasonló lefolyásúak, mint az embernél. Orrdugulással kezdődnek, aztán a cica tüsszög, megindul a nyálkaképződés, egyre nehezebben veszi a levegőt. Ilyenkor hasznos lehet egy orrcsepegtető. Nedves vattával tisztítsuk ki az orrot, és kenjük be kenőccsel. Ha elgennyesedik az orrváladék, akkor komolyabb a probléma, előfordulhat a torokgyulladás, a légcső- és hörghurut vagy akár a tüdőgyulladás is. A beteg általános állapota romlik, szőre tompa fényűvé válik, nem eszik, esetleg magas láz alakul ki, ami már feltétlenül állatorvosi segítséget igényel. Ha csak az egyik orrlyuk van eldugulva, akkor polipra, daganatra vagy idegen testre gondolhatunk.
Fontos, hogy a beteg állat ne menjen ki a hidegbe. Ha mellkasi sérülést észlelünk, akkor haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz, valószínűleg operációra van szükség. Nagyon súlyos sérülésnek számít a légcső és tüdő sérülése.
Szív Ha kezünket a macska mellkasának bal oldalára tesszük, érezhetjük szívének dobogását. A normál szívritmus 120-140/perc. Vannak örökletes szívbetegségek is, ilyenkor a szívben súlyos rendellenességek miatt nem megfelelő a vér keringése. Amelyik állat súlyos szívhibával születik, az általában korán elpusztul, a kevésbé súlyos esetek pedig gyógyszerekkel karbantarthatók.
A szívbeteg macska nem annyira fürge és játékos, mint egészséges társai, és sajnos a várható életkora is rövidebb. A szívizom- és szívkamragyulladások nagyon fájdalmasak, apátiával, lázzal járnak. Jellemző az étvágytalanság, a levertség, a láz, a köhögés, a hasvízkór, a vizenyős tüdő, az átmeneti eszméletvesztés. Ez a betegség kifejezetten állatorvosi segítségre van szükség. Gyakori tünet a vérkeringés elégtelensége, ennek jelei a porcelánfehér, esetleg kékeslila nyálkahártya, az általános gyengeség, a szapora pulzus. Szerzett szívbetegséget - a szívüregek kitágulását - egy aminosav (a taurin) hiánya okozhatja. Szerencsére a jelenleg kapható tápokat kiegészítik ezzel az aminosavval, így már gyakorlatilag nem is fordul elő ez a betegség.
Szívbetegségeknél akut vészhelyzetet okoz a trombózis (egy vérrög elzárja az egyik fő eret), ami halálhoz vezethet, ezért azonnali orvosi segítségre van szükség. Ha a hátsó lábak a kelleténél nehezebben mozognak, a talpak hidegek, a pulzus nem mérhető, vigyük állatorvoshoz a beteget, különben az állat elpusztulhat.
Gyomor és bélrendszer Ha meg szeretnénk simogatni a cicánk hasát, de ő nem engedi, akkor annak két egyszerű oka lehet: az első az, hogy a macskának éppen nincs kedve a cirógatáshoz, a második pedig, hogy fáj a hasa. A normál has puha és meleg, viszont ha valami gond van, akkor a hasfal kemény és nyomásra érzékeny. Fontos tudnunk, hogy a cica nemcsak akkor dorombol, ha jól érzi magát, hanem akkor is, ha fájdalmai vannak. Normálisnak számít, ha a cica hetente egyszer hány, ugyanis a tisztálkodáskor lenyelt szőrcsomó ily módon kerül ki a szervezetéből. Sokszor a fű és más nem emészthető rostot tartalmazó növény evésével váltja ki a hányást.
A hányás, a hasmenés, a szorulás mind bél- és gyomorbántalmakra utalhat. Ilyenkor gyakran a harmadik szemhéj is láthatóvá válik. A hányás oka lehet még a túl gyorsan behabzsolt vagy túl hidegen elfogyasztott étel. Hasmenéskor elsősorban diétára fogjuk a cicát, csak vizet vagy teát adjunk egy napig, majd a következő napon vízben főtt csirkemellel etessük. Ha a hasmenés így sem múlik el 24 órán belül, akkor forduljunk orvoshoz. Szintén keressük fel az állatorvost, ha a cica széklete véressé válik. A hányás és a hasmenés - ami különösen veszélyes a fiatal és az idős állatokra - folyadék- és ásványi sók elvesztésével jár, ezt minél előbb pótolni kell.
Bélelzáródást daganat vagy lenyelt tárgy is okozhat, ami kisebb darab játék vagy nem jól emészthető növényi termés lehet. Sajnos azonban a macskák előszeretettel játszanak fonálszerű tárgyakkal (gombolyag, zsineg, cérna, karácsonyfadísz, magnószalag), amelyeket ha lenyelnek, a bélelzáródás egy súlyosabb formáját okozhatják, mert a fonálra felfűződött bél akár több helyen is kiszakadhat. Ha azt látjuk, hogy kedvencünk már egy jó adag fonalat eltüntetett és a vége kilóg a szájából, netán a végbeléből, azt semmiképp ne próbáljuk meg kihúzni, mert lehet, hogy ezzel ártunk a legtöbbet. Ilyenkor orvoshoz kell fordulni, aki többnyire műtéttel segít, vagyis a fonalat a beleken több helyen készített metszésekkel szedi ki.
Szintén súlyos a helyzet, ha a cica egyszerre hány, székletet ürít és a hasa fel van puffadva. Ezek a gyomorcsavarodás jelei, amelyet 1-2 órán belül szintén operálni kell, különben a macska belepusztul. Szerencsére ez a kórkép macskáknál (ellentétben a nagy testű kutyákkal) igen-igen ritka. Lehet a cicának gyomorfekélye, gyomorgyulladása, bélelzáródása, gyomorvérzése, emésztési problémái, mérgezése.
Máj és hasnyálmirigy A máj rossz működése a cicát életveszélybe is sodorhatja. Tünetei: száraz bőr, hasmenés, hányás, étvágytalanság, fogyás. Ha előrehaladott a betegség, akkor a bőr és a nyálkahártyák sárgásra színeződnek, amely elsősorban a fülkagyló előtt, a pofán, a nemi szervek környékén, a harmadik szemhéjon figyelhető meg. Betegség okai lehetnek: mechanikai sérülés, mérgezés, vírusfertőzések, leukózis, fertőző hashártyagyulladás (FIP), baktériumos vagy vírusos májgyulladás. Ezek a betegségek korai stádiumban általában gyógyíthatók, elhanyagolásuk esetén májzsugor alakul ki.
Súlyos májbetegséget okozhat - főleg kövér macskáknál - a néhány napos teljes koplalás. Ez létrejöhet különféle, étvágycsökkenéssel járó betegségek következtében, vagy akár amiatt is, hogy a kedvencünk nem kapja meg a megszokott eledelét, és más eledelt visszautasít. Ezért mindenképpen jobb macskánkat nemcsak egyféle, hanem változatos étrendhez hozzászoktatni. A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei: hányás, véres hasmenés, megnagyobbodott has, hőemelkedés. Oka lehet a túl zsíros étel, súlytöbblet, baktériumos fertőzés, vírusok, daganatok és kövek.
Lép A lép sérülése, repedése gyakori például autóbaleset, ablaküvegbe esés, kutyatámadás miatt. Mivel vérellátása jó, gondolni kell a hasüregi vérzésre, amely a nyálkahártya kifehéredésével, az állat sokkos állapotával jár, és sürgős műtétet igényel.
Húgyhólyag és vese Az öröklött vese-rendellenességek nem gyógyíthatók, ezért fontos, hogy ezeket tenyészállatok esetében kiszűrjük. Kísérjük figyelemmel, hogy a cica naponta milyen gyakorisággal és hogyan ürít vizeletet. Ha a macska többször próbálkozik, de nem tud pisilni, akkor súlyos betegsége - húgykövesség, esetleg daganat - lehet, ami akár a macska életét is veszélyezteti. Ha a cica mindenhol otthagyja a "névjegyét", felfázásra és ennek következményeként hólyaggyulladásra gyanakodhatunk. Ez nem életveszélyes betegség, de elég kellemetlen érzés kedvencünknek.
Fontos tudni, hogy az előbbi két betegség tünetei nagyon hasonlóak kezdetben, így csak orvosi vizsgálattal lehet tisztázni a pontos bajt. A száraz táplálék és a kevés folyadék fogyasztása az arra hajlamos macskáknál apró, homokszerű húgykő képződését okozhatja, ami különösen kandúroknál (függetlenül attól, hogy ivartalanított-e vagy sem) lehet veszélyes, mert könnyen eltömődhet a keskeny átmérőjű húgycső a hímvesszői szakaszon. Ezt a bántalmat műtéttel és a kő képződését csökkentő diétával lehet orvosolni.
Leggyakrabban a táppal bőségesen ellátott, akár naponta többször étkező, kövér macskák betegszenek meg. Ezen a problémán úgy segíthetünk, ha tartunk otthon Rowatinex nevű vesetisztító, vízhajtó, gyulladáscsökkentő humángyógyszert, amiből hetente egy kapszulát az ételébe beleteszünk.
Csontváz- és izomrendszer Csontvázrendszer betegségei: kölyökkori kalciumhiány és vitaminhiány, amely csontdeformálódást eredményez. Görbe lesz a kismacska lába, szűk a medencéje, deformált a koponyája, púpos és hajlott a hátgerince. Csontrendellenességet okozhat még a túlnyomórészt májat evő macskáknál a nyers májban nagy mennyiségben megtalálható A-vitamin túlzott felvétele. Ilyenkor csontmegvastagodások, összenövések alakulnak ki, és a macska mozgása az évek elteltével egyre fájdalmasabb és kötöttebb lesz.
Nemi szervek A pénisz és körülötte a bőr néha begyulladhat, begennyesedhet. Kamillával átitatott vattapamaccsal kezeljük, ha nem javul, akkor forduljunk állatorvoshoz.
|